Технологічні карти VS документів Виробництва в Первинному обліку. Що обрати та як користуватися.

Первинний облік SMPOS має такі функції як створення Технологічних карт та створення документів Виробництва та Розбирання відповідно. Це надважливі операції для обліку товарів та інгредієнтів які використовують заклади стрітфуду - кава-ту-гоу, шаурма, піцерії, мініпекарні, суші тощо. Тому розглянемо окремо як вони працюють та що обрати для користування.

1. Технологічні карти

Що це? В SM POS це документ в якому вказується що використовується для приготування страви, в якої кількості, закупівельна вартість кожного інгредієнту, сумарна вага чи об'єм та собівартість всіє страви. До речі картами можна користуватися не тільки для страв, але і для створення товарних наборів. Карти - це зручно і швидко допомагає заощадити час та гроші власнику, контролювати собівартість, роздрібни ціни, прибуток кожної страви окремо та закладу.

Як налаштувати. Рекомендуємо такий алгоритм налаштування Технологічних карт на прикладі "Піца Маргарита":

- в довіднику Товари створити каталог Інгредієнти. В неї створити карточки для кожного інгредієнту який використовується для приготування страви / набору. Заповнюємо поле Вхідна ціна для визначення собівартості або це поле заповниться після документу Надходження, в якому буде вказана ціна закупівлі.

- в довіднику Товарів створюємо інший каталог Піца де створюємо карточки кінцевого продукту (піц). Для створення технологічної карти тиснемо кнопку Тех. карта - відкриється вікно документа де ми створюємо карту. Тобто обираємо інгредієнт (за внутрішнім кодом або назвою), вказуємо кількість. Переходимо до наступного інгредієнта. Після формування карти зберігаємо документ. В нашому прикладі для приготування Маргарита було використано 5 інгредієнтів, та загальна собівартість піци вийшла 192,50 грн.

Отже, позиція Піца Маргарита з технологічною картою створена. Тепер треба 1. зробити документ надходження інгредієнтів; 2. внести піцу в довідник Залишки, встановити актуальну ціну на піцу та залишити нульову кількість піц; 3. командою SMPOS:Вивантаження товарів вивантажити на Касу SMPOS. До продажу готові.

Сценарій використовування. На Касі ведемо продажі, при цьому треба в Налаштуваннях / Параметри / Перевірка залишку обрати опцію Відсутня. Закриваємо зміну на Касі. В Первинному обліку виконуємо дію SMPOS:Обробка протоколів. Після обробки автоматично створюється два документи - Роздрібний продаж та Виробництво (згідно з технологічними картами). Проводимо ці документи - списуються продані товари й інгредієнти. Для актуалізації усіх залишків на Касі виконуємо дію SMPOS:Вивантаження товарів.

2. Документ Комплектація / Виробництва.

Що це? В SMPOS це документ де вказуються страви які готуються, їх кількість, вираховується їх роздрібна вартість, а також автоматично формується список інгредієнтів для виготування заданої кількості згідно з технологічними картами, собівартість кожного інгредієнту та всіх страв. Після проведення документа списуються використані інгредієнти та в довіднику Залишки з'являються страви у кількості згідно з документом Виробництва. В нашому прикладі в Залишках з'являться 5 піц Маргарита і 5 піц Пепероні.

Як налаштувати. Якщо ви вже зробили технологічні карти і виставили актуальні ціни в довіднику Залишки - то вже все готово.  Після документу Виробництва і дії SMPOS:Вивантаження товарів піци з'являться на Касі. До продажу готові.

Сценарій використовування. Після продажів закриваємо зміну на Касі. В Первинному обліку виконуємо дію SMPOS:Обробка протоколів.

Важливо! Треба зняти прапорець Автоматична Комплектація / Виробництво для коректного обліку залишків.

Після обробки протоколу формується документ Роздрібний продаж. Після проводки залишки інгредієнти проданих піц списуються. Якщо ви хочете, щоб не продані піци не продавалися більше - то списуємо їх через документ Списання. І робимо документ Виробництва для свіжих піц. Для актуалізації усіх залишків на Касі виконуємо дію SMPOS:Вивантаження товарів. 

3. Підсумок 

Можливі обидва сценарії використання карт і документів Виробництва.

Перший сценарій підходить якщо страва (або торговий набір) готується на точці продажу і потім списується згідно технологічній карті.

Другий сценарій зазвичай використовується тоді, коли страва (піца) дійсно створюється заздалегідь (як полуфабрикат), а потім просто готується і продається.

Більше інформації про функції модуля Первинного обліку та його вартість на сторінці https://smpospartners.com.ua/cabinet-smpos.

Вдалого вам бізнесу!